PÄŤ dôležitých faktorov na zváženie pred kúpou egpu zostavy

Za prvé:

Over si, či tvoj MacBook alebo notebook s thunderboltom už niekto rozbehal.
TIP: Vyfiltruj si svoju zostavu TU (odkaz) >

Windows 10 nedokáže na niektorých MacBookoch s dedikovanou grafickou kartou (GT650M/GT750M bez retiny) detekovať externú grafickú kartu.

Problém môže nastať aj s niektorými egpu boxami. Pôvodne som plánoval zakúpiť HP Omen Accelerator, ktorý je u nás síce za pomerne dobrú cenu a ľahko dostupný, ale podľa mojich prieskumov sú s nim na MacBookoch so starším thunderbolt portom problémy.

Preto som radšej išiel do overeného Akitio Node, s ktorým ľahko nájdeš desiatky overených zostáv. A fičí stabilne aj mne.

MacBooky s thunderbolt 3 a niektoré tipy ATI Radeon sú dokonca podporované v novších verziách macOS High Sierra natívne. Na druhej strane, ak máš ako ja MacBook so starším thunderboltom, potrebuješ konkrétnu verziu macOS-u. Mne to funguje na High Sierra verzie 10.13.3 (17D47). Preto som si z tejto verzie vytvoril pre každý prípad USB inštalátor a vypol automatické aktualizácie systému. Inak by mi už egpu nefungovalo.

Za druhé:

Predtým, ako si vyberieš konkrétny tip grafickej karty si over, či ju náhodou nebude brzdiť tvoj procesor.

Je zaujímavé sledovať, ako si niektorí egpu používatelia ku svojmu MacBooku z roku 2013 kúpia úplne nezmyselne silnú GeForce GTX 1080 Ti. Procesor ich MacBooku je pre ich grafickú kartu bottleneck a nemajú tak možnosť využiť jej plný potenciál.

Za tretie:

Nieje to len o grafickej karte a egpu boxe.

Priprav sa na to, že by k celej zostave bol treba monitor. Pokiaľ nechceš ukrajovať z výkonu grafickej karty viac, ako je potrebné a zložito rozbehávať mirroring na interný display.

Že budeš potrebovať vyhradiť časť z malej kapacity svojho ssd hard disku pre windows, pokiaľ si plánuješ niečo občas zmysluplne zahrať.

Že budeš potrebovať externý hard disk, pretože hry zaberajú čím ďalej, tým viac miesta a desiatky GB na jednu hru sú dnes štandard.

Za štvrté:

NEINŠTALUJ WINDOWS NA EXTERNÝ HARD DISK!

Pokiaľ si ako ja, chceš si to urobiť tak, aby sa tvoj MacBook premenil na akýsi univerzálny nástroj. Mať ho po ruke na prácu, alebo zapojiť jeden usb a thunderbolt kábel a premeniť svoj mac tak na akúsi kompaktnú „hernú konzolu“.

Nainštalovať windows na externý hard disk vôbec nie je problém.

Problém je spustiť celú zostavu tak, aby vôbec externá grafická karta fungovala.

Tu sú moje skúsenosti s egpu a windowsom nainštalovaným na externom hdd:

  • úspešne naštartovať windows s externou grafickou kartou sa mi podarilo tak jedenkrát z desiatich
  • v ostatných prípadoch buď externá grafická karta nebola detekovaná, alebo sa nenabootoval windows, alebo vyskočil error 12… Pritom vyzeralo všetko v poriadku, dokým neboli nainštalované ovládače. Hneď, ako som windows nainštaloval na interný disk cez bootcamp, fungovalo všetko bez problémov ako po masle.

Za piate:

USB Hub určite padne vhod.

Modelová situácia. Mám 2 USB porty. Chcem si zahrať Witcher 3. Potrebujem ísť do windowsu. Externý disk s hrou zaberie jeden port, USB myš druhý port. Kam dať externú klávesnicu? USB, aby som mohol používať aj interný display? Alebo keď si chcem práve cez USB dobiť iPhone? Toto všetko vyrieši USB hub.

Na ďalšich stranách sa dočítaš:

Pokračuj teda v čítaní.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here